Poznając przyczynę wypadania włosów będziemy wiedzieć jak powstrzymać przerzedzanie się czupryny.
Każdy włos po 2-3 latach musi wypaść. Na jego miejsce z cebulki włosowej po pewnym czasie wyrasta nowy. Zgodnie z normą, dziennie człowiek może stracić nawet do 100 włosów. Problem zaczyna się, kiedy ta liczba wzrasta, a nowe włosy się nie pojawiają.
Fryzura na diecieOdchudzanie się za pomocą restrykcyjnych diet prowadzi do niedoboru witamin oraz innych substancji odżywczych, a co za tym idzie-do osłabienia i nasilonego wypadania włosów. Można do tego nie dopuścić, odchudzając się rozsądnie, to znaczy powoli. I zapobiegając niedoborom przez łykanie w czasie odchudzania suplementów w tabletkach.
CiążaW czasie ciąży włosów na pozór przybywa. Dzieje się tak dlatego, że produkowane są w tym czasie przez organizm hormony , które hamują naturalne wypadanie włosów. Rosną nowe włosy, a te, które w innej sytuacji powinny wypaść, pozostają na swoim miejscu.
Jednak po porodzie wszystko wraca do normy. Kobieta traci nawet do 50% włosów. Dopiero po 4-6 miesiącach jej czupryna wraca do stanu sprzed ciąży.
WiekWiek nie powoduje nasilonego wypadania włosów, ale trwałe zmniejszanie się ich liczby. Powodem są zmiany w poziomie hormonów (estrogenów) oraz zaburzenia w ukrwieniu skóry głowy. Cebuli włosowe są gorzej odżywione, a zatem mniej wydolne. Choć procesy te nie są nieuchronne, można je osłabić i opóźnić. W tym wypadku najlepsze jest zapobieganie. Po przekroczeniu czterdziestki, należy wprowadzić zmiany w sposobie pielęgnacji włosów. Raz na pół roku (pod koniec lata i pod koniec zimy) albo raz na kwartał należy zastosować kurację: wcierać preparat wzmacniający włosy i zapobiegający ich wypadaniu, a także łykać suplementy w tabletkach.
Stres i słońceWydzielane pod wpływem zdenerwowania hormony powodują wzmożone wypadanie włosów. Tu niewiele pomogą szampony czy masaż. Trzeba się raczej nauczyć odreagowywania stresu, nie pozwolić mu się niszczyć. Osoby, które latem zapominają o osłanianiu głowy, mogą zauważyć jesienią, że na szczotce pozostaje więcej włosów niż zazwyczaj. To wynik reakcji skóry na nadmierne, szkodliwe dla niej nasłonecznienie.
Jeżeli zauważymy u siebie jakiś problem z włosami- np. długo nie możemy pozbyć się łupieżu, dokucza łojotok - koniecznie należy iść do dermatologa. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej skończą się kłopoty. Reagując natychmiast, nie dopuścimy do osłabienia i nasilonego wypadania włosów.